In het Taalhuis van Baarle-Nassau ontmoet ik Janneke en Paulien - twee vrouwen die samen elke week aan tafel zitten om te oefenen met rekenen. Niet met cijfers op papier alleen, maar met echte situaties uit het dagelijks leven. “We oefenen met boodschappen doen, prijzen vergelijken en het optellen van bedragen”, vertelt rekenmaatje Janneke. “Heel praktisch, dat werkt het best.”
Een moeizame start met rekenen Paulien had al jong moeite met rekenen. “Ik zat op scholen waar weinig aandacht was voor goed rekenonderwijs”, vertelt ze. “Ik wisselde vaak van school, kreeg niet de juiste uitdaging en werd eigenlijk onderschat. Daardoor ben ik blijven hangen. Rekenen vond ik moeilijk, en dat bleef zo.”
Ook later, tijdens haar opleiding tot helpende in de zorg, kreeg ze geen rekenlessen meer. “Ik kon me daardoor niet verbeteren. En toen mijn kinderen ouder werden, liep ik daar echt tegenaan.”
“Ik wilde mijn kinderen kunnen helpen” Met drie kinderen - twee op de middelbare school en één op de basisschool - werd het gemis aan rekenvaardigheid steeds zichtbaarder. “Als mijn kinderen hulp nodig hadden bij hun huiswerk, kon ik ze niet goed uitleggen hoe ze moesten rekenen. Dat voelde vervelend. Ik wilde dat veranderen.”
Paulien besloot daarom naar het Taalhuis te gaan. “Ik wil een opleiding gaan volgen, en dan wil ik niet dat ik op rekenen blijf hangen. En ik wil mijn jongste dochter kunnen helpen - ze is nu bezig met keersommen en delen. Dat zou ik graag met haar willen oefenen.”
Stap voor stap vooruit Elke week oefenen Paulien en Janneke samen. “We tellen bedragen op, rekenen met folders en kijken soms naar procenten”, legt Janneke uit. “We beginnen heel rustig, stap voor stap.” Paulien lacht trots: “Eerst begreep ik niet hoe je moet optellen met tientallen. Nu weet ik dat je de ‘één’ meeneemt naar de volgende rij. Janneke legt het langzaam uit en dat helpt. Soms tel ik nog op mijn vingers, maar ik snap nu wél wat ik doe.” Janneke vult aan: “Ze maakt soms nog een telfoutje, maar ze begrijpt het principe. En dat is belangrijker dan alleen het goede antwoord.”
Meer dan alleen rekenen Wat opvalt tijdens het gesprek, is de warme band tussen de twee. “We klikken gewoon goed”, zegt Paulien glimlachend. “Het is fijn om even uit huis te zijn, geen pubers om me heen, maar rustig samen oefenen. Janneke helpt me echt. En mijn kinderen weten dat ik hulp krijg – ze vinden het normaal, misschien zijn ze zelfs een beetje trots.”
Janneke vindt het werk als rekenmaatje bijzonder. “Ik heb zelf vroeger ook hulp gehad van anderen. Nu ik ouder ben, vind ik het fijn om iets terug te doen. Ik weet hoe belangrijk het is als iemand je helpt. En ik merk dat ik rekenen eigenlijk nóg leuker vind dan taal!”
Een boodschap voor anderen Tot slot wil Paulien iets kwijt aan mensen die nog twijfelen om hulp te zoeken:
“Schaam je niet. Iedereen leert op zijn eigen manier. Als je niet goed kunt rekenen of lezen, is dat geen reden om niets te doen. Er zijn altijd mogelijkheden. Stel een doel voor jezelf en trek de stoute schoenen aan. Gewoon doen, daar krijg je geen spijt van.” Over het Taalhuis In het Taalhuis kunnen volwassenen terecht die beter willen leren lezen, schrijven, rekenen of omgaan met de computer. Ken je iemand net als Paulien? Of wil je zelf beter leren lezen, schrijven, rekenen of met de computer werken? Neem dan contact op met het Taalhuis via 088-6050604 of stuur een mail naar . Je kunt ook binnenlopen bij het Taalhuisspreekuur in de buurt:
Even weeknummers Donderdag 12.30-13.30 Bibliotheek in Chaam
Oneven weeknummers Donderdag 10.30-11.30 Trefpunt in Alphen
Iedere donderdag is het Taalhuis in de bibliotheek in Baarle-Nassau van 14.00-15.00.